ВП НУБіП України «Боярська лісова дослідна станція» - Біотехнологічна лабораторія лісівничого спрямування функціонує у ВП НУБіП України «Боярська ЛДС»

Той хто любить паростки кленові, Хто діброви молоді ростить,

Сам достоїн людської любові, Бо живе й працює - для століть!
(М. Рильський)

Біотехнологічна лабораторія лісівничого спрямування функціонує у ВП НУБіП України «Боярська ЛДС»



Останні  новини

     Нині в Україні лабораторії біотехнологічного спрямування, основною метою діяльності яких є одержання високоякісних рослин in vitro, функціонують при науково-дослідних  установах і приватних структурах. Однак лише незначна їх кількість досліджує особливості застосування технологій in vitro для ефективного мікроклонування деревних рослин, зокрема цінних вікових екземплярів. Однією з них є науково-дослідна лабораторія біотехнології рослин ВП НУБіП України «Боярська ЛДС».
    Наразі розроблення інтенсивних технологій масового одержання деревних рослин із заданими параметрами якості з використанням новітніх біотехнологій є одним із пріоритетних напрямів розвитку науки в Україні.
Слід зазначити, що наявні методи вегетативного розмноження для окремих деревних видів рослин, надзвичайно трудомісткі й малоефективні та не дозволяють одержувати необхідну кількість укорінених живців від господарськи цінних генотипів. 
     Метод культури тканин рослин in vitro, на противагу традиційним способам розмноження, дозволяє одержувати оздоровлені, генетично-однорідні рослини упродовж року із мінімальної кількості донорного матеріалу. Окрім того, вищезазначений метод є ефективним способом збереження і відтворення цінного генофонду деревних рослин (елітних, плюсових, вікових екземплярів) та зручною моделлю для подальших наукових досліджень (клітинна і генетична інженерія, культура протопластів, індукований мутагенез, одержання біологічно-активних речовин тощо).
     На основі розроблених біотехнологій у науково-дослідній лабораторії біотехнології рослин ВП НУБіП України «Боярська ЛДС» створено колекцію рослин in vitro, яка представлена: лісотвірними рослинами; рослинами для озеленення населених пунктів та жилих приміщень; швидкорослими рослинами для потреб біоенергетики; рослинами, що занесені до Червоної книги України у статусі рідкісних та зникаючих; ягідними рослинами. 



 
     Для досліджень у лабораторії використувуються рослини роду Quercus L., Pinus L., Tilia L., Betula L., Metasequoia Miki, Populus L., Salix L., Fragaria L., Hydrangea L., Saintpaulia Wendl., Rósa L., Kalanchoe Adans., Schlumbergera Lem., Crassula L., Muscari Mill. тощо. Культивовані рослини in vitro − високоякісні, оскільки генетично-однорідні, оздоровлені, безвірусні та «омолодженні».
 Наразі дослідження в лабораторії спрямовані на: добір високопродуктивних рослин-донорів з цінними ознаками; створення ефективних технологій мікроклонального розмноження рослин; оздоровлення рослин за використання культури апікальних меристем, хіміо- та термотерапії; дослідження впливу регуляторів росту на процес дедиференціації та диференціації тканин рослин in vitro; розроблення збалансованих живильних середовищ; створення колекції рослин in vitro; визначення оптимальних способів адаптації рослин-регенерантів до умов in vivo; підвищення продуктивності рослин за використання сучасних біотехнологій. 
     Наукова робота вчених лабораторії відображена у численних публікаціях (понад 80 наукових праць, із них 14 патентів України на корисну модель). У 2015 році завідувач лабораторії Оксана Чорнобров відзначена Державною премією Президента України в галузі науки і техніки для молодих учених.
Значна увага вчених лабораторії приділяється навчально-методичній діяльності, серед якої: проведення лекцій та практичних занять; поглиблення рівня підготовки фахівців, аспірантів та студентів; здійснення майстер-класів; проведення виробничих практик; впровадження результатів наукових досліджень у навчальний процес та виробництво; участь у підготовці наукових доповідей, розробленні науково-методичних рекомендацій, публікації матеріалів конференцій і наукових статей.
Лабораторія − база для проведення лекцій та практичних занять для керівних працівників і спеціалістів державних лісогосподарських підприємств України, що проходять підвищення кваліфікації в Українському центрі підготовки та підвищення кваліфікації кадрів лісового господарства «Укрцентркадриліс» (курс лекцій «Біотехнологія в лісовому господарстві»).
Учені лабораторії приймають активну участь у виставках, симпозіумах, нарадах, міжнародних наукових конференціях як в Україні так і за її межами. Крім того активно співпрацюють з профільними науково-дослідними закладами України й ближнього зарубіжжя та проходять стажування з метою підвищення кваліфікації.
На базі лабораторії проводяться семінари, наради, круглі столи за участі науковців провідних закладів вищої освіти України, учасників міжнародних конференцій, завідувачів лабораторій і кафедр, керівників науково-дослідних станцій і лісогосподарських підприємств та ін.
     Серед головних завдань функціонування лабораторії − проведення інформаційно-просвітницької та профорієнтаційної діяльності серед школярів, студентів та відвідувачів ВП НУБіП України «Боярська ЛДС». Зазначимо, що у 2018 році у лабораторії в форматі екскурсій побували 600 відвідувачів, з яких 400 учні загальноосвітніх навчальних закладів.
     У рамках профорієнтаційної роботи з потенційними абітурієнтами університету у лабораторії упродовж лютого−березня 2019 р. здійснено майстер-класи для учнів 7−9 класів Боярського академічного ліцею «Лідер».
Види послуг, які можуть надати співробітники лабораторії:
1. Масове мікроклональне розмноження і реалізація високоякісних рослин in vitro із наявної колекції.
2. Проведення досліджень щодо розроблення біотехнології мікроклонального розмноження перспективних рослин in vitro; 
3. Створення збалансованих живильних середовищ для культивування тканин рослин in vitro;
4. Науковий супровід адаптації рослин in vitro до умов in vivo;
5. Проведення майстер-класів та інформаційно-пізнавальних екскурсій;
6. Надання інформаційно-консультаційних послуг;
7. Виробництво та реалізація товарів (послуг) навчального, наукового та господарського призначення.
Україна, 08150, Київська обл., Києво-Святошинський район, м. Боярка вул. Лісодослідна, 12 www.blds.com.ua, e-mail: oksana_chornobrov@ukr.net
 
02 квітня 2019, 15:34

Читайте також:

Лісова охорона Боярської лісової дослідної станції пройшла навчання з ефективності запобігання, виявлення, реагування та гасіння лісових пожеж

Боярська ЛДС готова до зустрічі пернатих друзів


 

Наша адреса:

08150 Київська обл., Києво-Святошинський район,

м. Боярка, вул. Лісодослідна,12

тел/факс: (04598) 35-149
тел/факс: (04598) 35-461

Ми в соціальних мережах


Всі права захищені © 2013-2021
При копіюванні матеріалу посилання на наш ресурс обов`язковий!
Powered by: OUR-CMS