ВП НУБіП України «Боярська лісова дослідна станція» - Друга лісопожежна школа НУБіП-2021

Той хто любить паростки кленові, Хто діброви молоді ростить,

Сам достоїн людської любові, Бо живе й працює - для століть!
(М. Рильський)

Друга лісопожежна школа НУБіП-2021Останні  новини

Катастрофічні лісові та ландшафтні пожежі нового типу у квітні, липні, вересні-жовтні 2020 р. у Житомирській, Київській та Луганській областях вперше в Україні призвели до людських жертв, знищення цілих населених пунктів, пошкодження та загибелі лісів на площі більше 157 тис. га. Витрати на гасіння пожеж сягнули сотень мільйонів гривень, а збитки для суспільства, економіки та довкілля сягнули десятки мільярдів гривень. Однією з головних причин таких пожеж стало поєднання багатомісячного періоду надзвичайної пожежної небезпеки погоди (5 клас) з вітром швидкістю вище 35-45 км/год. В умовах постійної наявності значної кількості джерел вогню та горючих матеріалів в ландшафтах України протягом пожежонебезпечного періоду (на землях с.-г. призначення, заплавах, пасовищах, перелогах, біля населених пунктів та дачних кооперативів, в лісах, вздовж залізниць, автомобільних доріг, мереж електропостачання тощо) такі погодні умови призвели до одночасного виникнення значної кількості швидких ландшафтних пожеж, які після заходу у соснові ліси, набували високої інтенсивності горіння, що створювало надзвичайні складнощі для їх гасіння силами та засобами лісової охорони, лісових пожежних станцій лісогосподарських підприємств, установ природно-заповідного фонду та залученими пожежними підрозділами інших відомств.
Упродовж 4-6 травня 2021 року співробітники кафедри лісівництва та лабораторії лісової пірології НДІ лісівництва та декоративного садівництва НУБіП України провели навчання для лісівників - «Друга лісопожежна школа НУБіП-2021». Лісопожежна Школа – тренінговий теоретичний та практичний курс для фахівців вищої ланки управління державних лісогосподарських підприємств. Навчання проводилися на базі ВП НУБіП України «Боярська ЛДС», ННВЦ «Дзвінківський».
Метою тренінгу є поглиблення теоретичних знань та практичних навичок керівників гасіння лісових пожеж (КГЛП) різного рівня (головні лісничі, інженери з охорони та захисту лісу, лісничі, помічники лісничих, начальники ЛПС) та пожежного персоналу щодо попередження пожеж, організації безпечного та ефективного гасіння лісових пожеж, вибору стратегії та тактики гасіння.
Тренінг проводили: Зібцев Сергій Вікторович, професор кафедри лісівництва Національного університету біоресурсів і природокористування України, директор Регіонального Східноєвропейського центру моніторингу пожеж; Гуменюк Василь Володимирович, Сошенський Олександр Михайлович, доценти кафедри лісівництва Національного університету біоресурсів і природокористування України, співробітники Регіонального Східноєвропейського центру моніторингу пожеж (URL: https://nubip.edu.ua/node/9083/2). Блищик Володимир Іванович, доцент кафедри таксації лісу та лісового менеджменту Національного університету біоресурсів і природокористування України.
Цього разу участь у навчаннях взяли представники Кіровоградського ОУЛіМГ, ДП «Компаніївське ЛГ», ДП «Олександрівське ЛГ», ДП «Оникіївське ЛГ», ДП «Онуфріївське ЛГ», ДП «Світловодське ЛГ», ДП «Чорноліське ЛГ», комунального підприємства Крупецької сільської ради "Спеціалізоване лісокомунальне підприємство", ДП «Фастівське ЛГ».
Навчання проходили у вигляді доповідей, практичних занять, екскурсій, польових та штабних навчань. У польових умовах було продемонстровано сучану техніку та обладнання для гасіння лісових пожеж та апробовано їх ефективність.
У третій день навчань досвідом щодо гасіння великих лісових пожеж, формування та функціонування системи охорони лісів від пожеж поділилися гості - представник ГУ ДСНС України в Київській області Анатолій Васильович Врублевський та завідувач кафедри ботаніки, дендрології та лісової селекції НУБіП України, голова Товариства лісівників України Юрій Миколайович Марчук.
На підсумковому засіданні слухачі школи відмітили актуальність проведення таких навчань, високий рівень викладання та практичне спрямування курсу, що дозволить використати у лісгоспах отримані знання та навички для недопущення великих лісових пожеж.
Зміни клімату, які стали однієї з причин пожеж нового типу, свідчать про високу вірогідність повторення погодних умов з надзвичайною небезпекою аналогічних 4 квітня (Народичі), 16 квітня (Овруч), 7 липня та 30 вересня 2020 р. (Сєвєродонецьк). Новий рівень пожежної небезпеки погоди та пожежі нового типу вимагають нових методів боротьби з ними. В умовах відсутності державного фінансування лісового господарства та одночасного значного податкового навантаження реальні можливості для оновлення пожежної техніки та засобів пожежогасіння лісогосподарськими підприємствами є суттєво обмеженими. Отже, найбільш перспективними напрямками боротьби з пожежами нового типу є ті, що не вимагатимуть суттєвих фінансових затрат: 1) удосконалення системи попередження пожеж; 2) підвищення рівня готовності, ефективності виявлення пожеж та першої атаки на пожежу; 3) підвищення кваліфікації керівників гасіння лісових пожеж, лісової охорони та лісових пожежників щодо застосування сучасних методів попередження та гасіння пожеж; 4) удосконалення організації гасіння пожеж.

Програма Другої лісопожежної школи https://nubip.edu.ua/sites/default/files/u184/programa_ii_lpsh-2021_v6.pdf
С. Зібцев, О. Сошенський, В. Гуменюк,
співробітники кафедри лісівництва,
лабораторії лісової пірології НУБіП України
https://nubip.edu.ua/node/98817 
06 жовтня 2021, 22:00

Читайте також:

Європейський тиждень лісів

У Боярській лісовій дослідній стації пройшов лісівничий івент «І буде зелена моя Україна»


 

Наша адреса:

08150 Київська обл., Києво-Святошинський район,

м. Боярка, вул. Лісодослідна,12

тел/факс: (04598) 35-149
тел/факс: (04598) 35-461

Ми в соціальних мережах


Всі права захищені © 2013-2021
При копіюванні матеріалу посилання на наш ресурс обов`язковий!
Powered by: OUR-CMS