ВП НУБіП України «Боярська лісова дослідна станція» - Павуки – важливі компоненти природних екосистем!

Той хто любить паростки кленові, Хто діброви молоді ростить,

Сам достоїн людської любові, Бо живе й працює - для століть!
(М. Рильський)

Павуки – важливі компоненти природних екосистем!



Останні  новини

Одним із найчисленніших і, в той же час, найменш досліджених компонентів тваринного населення лісових екосистем є павуки. Враховуючи велику кількість видів різних розмірних груп, високу чисельність і специфіку живлення, павуки відчутніше впливають на популяції тварин нижчих трофічних рівнів, ніж інші хижі членистоногі, що визначає їхню значну роль у функціонуванні екосистем (С. Д. Узенбаев, 1985).
Павуки є потенційно найперспективнішими регуляторами чисельності комах-шкідників сільського та лісового господарств (Coddington, Levi, 1991; Jimenez–Valverde, Lobo, 2005). Крім того, екологічні особливості дозволяють розглядати цю групу в числі значимих біоіндикаторів стану середовища (Patric et al., 1999).
На сучасний момент описано 40024 види (3681 рід, 108 родин) ряду Aranei (Platnick, 2009), тоді як загальна кількість видів павуків оцінюється між 60 000 і 170 000 видів. Останнє зведення з фауни павуків України за даними на 2011 рік нараховує 1 008 видів (Mikhaіlov, 2013).

 
Незвичайним та «заворожуючим» є процес побудови павуками ловчої сітки. Наглядно вона продемонстрована у монографії «Біологічне різноманіття України. Дніпропетровська область. Павуки (Aranei)».
Починаючи будувати ловчу сітку, павук випускає довгу нитку (рис. 1, A), яка відноситься плином повітря убік і вільно бовтається, поки не зачепиться за який-небудь предмет. Тоді павук повзе уздовж нитки, зміцнюючи її новими павутинними волокнами (рис. 1, B). Таким чином, ця перша опорна нитка легко простягається між досить віддаленими предметами, наприклад, між гілками дерева з відстанню між ними 2 м або більше. Наступні стадії побудови основи сітки можна простежити на рис. 1 (C, D). Замість трикутної рами іноді виготовляється чотирикутна або мають місце інші варіанти. Після побудови рами протягуються нитки, які лежать у її площині й перетинають центр майбутньої сітки (радіуси) (рис. 2 E, F). Вони не з’єднуються в одній точці, але прикріплюються до досить щільного центрального сплетіння (так званий «закритий центр», що дозволяє відрізнити сітку представників родини Araneidae від Tetragnathidae, які мають колесоподібну сітку з відкритим центром). В останньому випадку спочатку робиться центральне сплетіння, а потім павук обкушує й видаляє його нитки. Далі у просторі, що відповідає всій ловчій поверхні майбутньої сітки, починаючи на деякій відстані від прикріпної зони й рухаючись поступово зсередини назовні, павук прокладає нову спіральну нитку (рис. 1, G). Ця так звана допоміжна, або провізорна, спіраль, що складається з декількох витків, робиться з міцної не липкої нитки, причому колопряд послідовно переходить від одного радіуса до іншого. Допоміжна нитка слугує тільки для прокладення дефінітивної (остаточної) ловчої спіралі та відіграє роль тимчасової опори під час цього процесу. Дефінітивна, значно більш щільна спіраль прокладається від периферії до центра (рис. 1, H).

Стадії побудови ловчої сітки павуком Araneus sp. (за Heimer, 1988)
Більше цікавих деталей можна знайти за посиланням: http://www.zoology.dp.ua/wp-content/downloads/pahomov/PA_10_02.pdf
Фото зроблені на території лісових масивів ВП НУБіП України «Боярська ЛДС».

01 жовтня 2020, 09:05

Читайте також:

Міжнародна науково-практична конференція «ЛІСІВНИЧА НАУКА: СТАН, ПРОБЛЕМИ, ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ»

30 вересня - Всеукраїнський день бібліотек!


 

Наша адреса:

08150 Київська обл., Києво-Святошинський район,

м. Боярка, вул. Лісодослідна,12

тел/факс: (04598) 35-149
тел/факс: (04598) 35-461

Ми в соціальних мережах


Всі права захищені © 2013-2021
При копіюванні матеріалу посилання на наш ресурс обов`язковий!
Powered by: OUR-CMS