ВП НУБіП України «Боярська лісова дослідна станція» - Юрій Марчук: "Запрошуємо до обговорення проблемних питань лісового гоподарства"

Той хто любить паростки кленові, Хто діброви молоді ростить,

Сам достоїн людської любові, Бо живе й працює - для століть!
(М. Рильський)

Юрій Марчук: "Запрошуємо до обговорення проблемних питань лісового гоподарства"



Останні  новини

 "Шановні колеги! Незабаром відбудеться засідання робочої групи при Міністру захисту довкілля та природних ресурсів України з формування стратегії розвитку лісового господарства. Питань, дійсно, накопичилося багато. Тому, виношу на ваше обговорення своє бачення окремих важливих питань лісового господарства. Чекаємо Ваших пропозицій на електронну адресу Товариства лісівників України: vr-tlu@ukr.net"
 

ОКРЕМІ НАПРЯМКИ ВИРІШЕННЯ ПРОБЛЕМНИХ ПИТАНЬ ЛІСОВОГО ГОСПОДАРСТВА
ТАКТИЧНІ ПИТАННЯ
1. Пожежонебезпечний сезон ще буде тривати до жовтня місяця, а в Україні вже згоріло більше 120 тис. га лісів. Це втричі більше, ніж ми садимо в рік. Можливими центрами пожеж можуть бути: Луганська область – Новоайдар, Кремінна; Донецька область – Красний Лиман, Слов’янськ; Херсонська область – зона Олешківських пісків; Харківська область – Ізюм, Балаклея, де терміново потрібно посилити протипожежні заходи.
Тільки на відтворення лісів потрібно: 120 000 га х 15 тис. грн. = 1,8 млрд. грн., а з доглядами ця сума буде становити близько 4 млрд. грн.
Екологічні втрати і втрати якості деревини в лісах, що згоріли, складають біля 10 млрд. грн.
При цьому для забезпечення протипожежних заходів в лісах Південно-Східного регіону потрібно близько 800 млн. грн. прямого фінансування з бюджету в рік, тому необхідно терміново вносити зміни в бюджет 2020 року.
Покриття витрат на ці цілі в Центрі і на Поліссі можливе за рахунок створення централізованого фонду бюджету, який утворюється за рахунок відрахувань від частини рентної плати та інших окремих податків (дивіденди), штрафів і т. д. в окремий фонд бюджету (потрібен закон, він розроблений).
2. Самовільні рубки. Для боротьби з ними необхідно:
- прийняти Закон «Про ринок лісоматеріалів», де треба передбачити систему торгівлі, відповідальність за переробку нелегальної деревини;
- забезпечити облік заготовленої деревини (електронний) в лісах всіх лісокористувачів і ведення єдиного реєстру;
- ведення реєстру обліку деревини на підприємствах переробки деревини всіх форм власності в т. ч. ФОП;
- підняття престижу і фаховості лісової охорони та її фінансового забезпечення;
- прийняття Закону «Про державну і лісову охорону». На сьогодні в третини лісів лісова охорона не має статусу і зовсім не має соціального захист. (проект закону розроблено);
- ведення єдиного відкритого реєстру всіх лісорубних квитків;
- видача лісорубних квитків на санітарно-оздоровчі рубки виключно Державним агентством лісових ресурсів України і його територіальними органами.
3. Ведення в країні сертифікації лісів по двох світових системах – FSC® та PEFC, що дозволить більш об’єктивно оцінювати ведення лісового господарства (розроблено проект стандарту про стале лісоуправління).
4. Запланувати, профінансувати з бюджету 2021-2022 рр. проведення державного обліку лісів та їх інвентаризацію.

СТРАТЕГІЧНІ ПИТАННЯ
1. Прийняти на законодавчому рівні «Національну лісову політику», в якій врегулювати відносини між гілками влади по відношенню до лісів (проект закону розроблений).
2. Прийняти Стратегію розвитку лісового господарства України до 2030 року та Програму, яка передбачає фізичні об’єми заходів в лісах і їх джерела фінансування.
3. Власність на ліси:
- виключно державна, без концесії та можливості приватизації;
- комунальна власність на ліси місцевих громад потребує уточнення у зв’язку зі створенням ОТГ. На мою думку, їх потрібно передати в ОТГ з Облрад і забезпечити систему ефективного ведення лісового господарства;
- приватні ліси можливі на приватних землях, тільки узаконення самосівних лісів може створити до 500 тис. га приватних лісів (проект закону готовий), окрім того передбачити можливість створення лісів на непридатних для ведення сільського господарства землях;
- полезахисні смуги – терміново закріпити за орендарями сільськогосподарських земель (закон прийнятий), необхідно постановою Кабінету Міністрів України затвердити механізм їх використання та догляду.
4. Вважаю для України найбільш ефективною польську модель ведення лісового господарства.
5. Знизити податковий тиск на лісове господарство за рахунок відміни земельного податку, зменшення дивідендів хоча б до 30 %.
Перейти на нарахування лісової ренти від системи рентної плати за 1 м3 деревини, відведеної в рубку, на систему по факту заготовленої деревини, або від об’ємів, або від площ.
Переглянути доцільність відводів і необхідність лісорубних квитків.
6. Після введення в дію Закону «Про ринок лісоматеріалів» зняти всі заборони на реалізацію деревини в т. ч. на зовнішніх ринках.
7. Переглянути організаційну структуру управління в державних лісах.
Розглянути можливість створення обласних господарюючих об’єднань (лісових компаній) в 16 областях та системи управління і державної підтримки захисних лісів у 8 областях.
8. Вважаю, що потрібно після виходу з кризи запланувати поетапну відмову від переробки деревини в держлісгоспах упродовж 3-5 років, підтримку приватного сектору переробки та послуг на виконання лісогосподарських робіт на конкурентних засадах.
9. Потрібно розробити стратегію розвитку та державної підтримки переробки деревини в Україні, особливо на Поліссі та в Карпатах.
10. Потребує розробки нормативно-правовий акт «Про адаптацію лісів до змін клімату».
Запізнення з проведенням лісівничих заходів призводить до накопичення сухостою і, до чергових пожеж вже у 2021 році.
11. Потребує змін Закон «Про оцінку впливу на довкілля», як до термінів, так і до об’єму і використання коштів які отримують певні громадські організації за його проведення.
12. Внести зміни в Закон «Про тваринний світ», визначитись з сезоном тиші на конкретних місцях розмноження, а не по всій території.
13. Прийняти окремий нормативний акт «Про збереження тваринного світу при проведенні сільськогосподарських робіт», в якому передбачити застереження для сільгоспвиробників: від технологій обробітку землі - до збору врожаю та застосування хімічних засобів, від сільгосппалів, що дозволить максимально зберегти екологічне середовище та тваринний світ.
14. Провести аналіз діючого природо-заповідного фонду, його стану, збереження, ефективності, фінансування, запланувати конкретні заходи по доведенню його до європейських стандартів. Перестати просто нарощувати його площі під грантові програми, а перейти на заповідання окремих високоцінних біотопів.
15. Знайти розумний баланс між екологічними методами ведення лісового господарства, заповідністю, соціальними чинниками (робочими місцями) та ефективною переробкою деревини та використанням лісоматеріалів в промисловості держави.
16. Визначити державну технічну політику виробництва і закупки необхідної для лісового господарства техніки в т. ч. в лізинг, особливо для пожежогасіння, лісовідтворення та для лісозаготівель з врахуванням екологічних норм.
17. Забезпечити облаштування 5-6 регіональних заводів з виробництва садивного матеріалу із закритою кореневою системою по регіональному принципу.
18. Здійснити поступовий перехід на екологічні системи рубок і передбачити стимулювання та преференції від держави.
19. Налагодити інформаційну та просвітницьку роботу з пропаганди лісогосподарських професій та лісового господарства в цілому.
20. Забезпечити наукову підтримку запланованих заходів та підготовку професійних кадрів для лісового господарства.
 
15 липня 2020, 09:00

Читайте також:

Навчальна практика з дисципліни «Лісівництво»

Мікроклональне розмноження рослин гібридної берези латвійської селекції – один із напрямів спільних українсько-білоруських досліджень


 

Наша адреса:

08150 Київська обл., Києво-Святошинський район,

м. Боярка, вул. Лісодослідна,12

тел/факс: (04598) 35-149
тел/факс: (04598) 35-461

Ми в соціальних мережах


Всі права захищені © 2013-2021
При копіюванні матеріалу посилання на наш ресурс обов`язковий!
Powered by: OUR-CMS